Forum w Zadarze — ślad po czasach panowania Imperium Rzymskiego

Zadarskie forum stanowi jedno z największych tego typu zabytków w tej części Adriatyku. Jest jednym z symboli miasta, które powstało w I w.p.n.e.,  na polecenie pierwszego cesarza rzymskiego — Oktawiana Augusta. Dowodem czego są zachowane do dziś kamienne inskrypcje, na których wyryto tę informację, po zakończeniu budowy.

Rzymskie forum w Zadarze zajmowało teren o powierzchni 90 × 45 m. Miejsce stanowiło niegdyś ośrodek życia publicznego mieszkańców. Dziś podziwiać można jedynie jego fragmenty — m.in. kamienny chodnik, monumentalne kolumny i schody. Jedną z zachowanych kolumn jest miejski pręgierz, do którego przywiązywano za karę miejskich złodziei, oszustów i innych przestępców. Znaczna część budowli jest też zasłonięta przez fundamenty kościoła św. Donata. Warto wspomnieć tutaj, że spora część obiektu ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w VI w. Pobliskie budynki runęły, a ich pozostałości wykorzystano do budowy nowych.

Na terenie forum rzymskiego w Zadarze podziwiać można z bliska liczne wykopane i ustawione na trawie obiekty stanowiące fragmenty rzymskich budowli oraz inskrypcji. Podczas badań archeologicznych odnaleziono też pozostałości ołtarza ofiarnego, gdzie składano zwierzęta. Obiekt stanowi niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną. Jest pięknie podświetlony, więc podziwiać go można również nocą.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.