Jeziora Plitwickie to najstarszy i największy park narodowy w Republice Chorwacji. Dzięki wyjątkowemu naturalnemu pięknu obszar ten zawsze przyciągał miłośników przyrody, a od 26 października 1979 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w północnej części Chorwacji, pomiędzy wybrzeżem Adriatyku a Bośnią i Hercegowiną – blisko granicy. Prowadzi tu droga nr 1, zwiedzanie można zacząć przy jednym z dwóch wejść, a przy każdym z nich znajdują się płatne parkingi.
Walory naturalne Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest częścią krasu dynarskiego i należy do jednej z najbardziej imponujących jednostek krasowych na świecie. Do najważniejszych walorów przyrodniczych należy tu proces tworzenia barier trawertynowych i powstawania na nich jezior oraz wodospadów. System jezior dzieli się na Jeziora Górne i Jeziora Dolne. Największe z nich to Jeziora Górne: Kozjak i Prošćansko. Wyznaczono tu 4 trasy zwiedzania. Trasa A obejmuje Wielki Wodospad (Veliki slap), jeziora Galovac, Milanovac i Gavanovac. Trasa B to Wielki Wodospad i pobliskie jeziora, a jej część obejmuje rejs statkiem przez jezioro Kozjak. Trasa C umożliwia obejrzenie Dolnych i Górnych Jezior i Wielkiego Wodospadu. Trasa K to najdłuższa trasa, prowadzi wzdłuż brzegów wszystkich jezior. Fauna Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest różnorodna i bogata, a jej bioróżnorodność nie została jeszcze w pełni zbadana. Wykazano tu około 1400 gatunków i podgatunków roślin, co stanowi 30% całkowitej flory Chorwacji.
Walory kulturowe Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Mimo dużej liczby stanowisk archeologicznych, do tej pory nie zostały one w znacznym stopniu zbadane i zaprezentowane. Najlepiej zbadany jest fort Krčingrad. Nad miejscowością Vrelo Koreničko górują pozostałości starego miasta Prozorac lub Prozor. W miejscowości Korana znajdują się młyn wodny i tartak.