Park Narodowy Krka – wodospady trawertynowe, zjawiska krasowe i nie tylko

Rozległy obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych – to Park Narodowy Krka. Trawertynowe wodospady rzeki Krka są prawdziwym fenomenem. Obszar ten słynie ze zjawisk krasowych. Znajdują się tu również ciekawe pamiątki historii.

Park Narodowy Krka położony jest w powiecie Šibenik-Knin, w najpiękniejszym odcinku biegu rzeki Krka i w dolnym biegu rzeki Čikola. Do najciekawszych form zwiedzania tego miejsca należą wycieczki statkiem.

Walory naturalne Parku Narodowego Krka

Na niesamowity krajobraz Parku Narodowego Krka składają się płaskowyże przecinane kanionami, malowniczo wijące się nimi rzeki, zjawiska krasowe, wodospady trawertynowe i wszechobecna zieleń. Podstawowym zjawiskiem przyrodniczym jest tuf – wapień wytrącany z wody, tworzący bariery trawertynowe, na których ukształtowały się wodospady trawertynowe. Jest ich łącznie jest 7: Bilušića buk, Brljan, Manojlovački slap, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i Skradinski buk. Ten ostatni jest jednym z najsłynniejszych cudów przyrody Chorwacji. Występuje tu niezwykle zróżnicowana flora, licząca 1186 taksonów. Fauna jest tu bardzo bogata i różnorodna, z rzadkimi gatunkami, m.in. z 10 endemicznymi gatunkami ryb.

Walory kulturowe Parku Narodowego Krka

Prehistoryczne miejsca badań to np. Jaskinia Ozidana. Z czasów starożytnych pochodzą fort w Puljani i rzymski obóz wojskowy Burnum. Znajdują się tu pozostałości fortyfikacji z XIV wieku: Kamička, Trošenja, Nečvena, Bogočina i Ključica. Zabytkami architektury sakralnej są klasztor Matki Bożej Miłosierdzia i kościół Matki Bożej Visovac na wysepce Visovac, pośrodku jeziora Visovac. Nad Konstantynopolską Dragą, znajduje się prawosławny klasztor św. Archanioła. Z wykorzystaniem mocy wody wiązały się młyny, które powstawały wzdłuż rzeki Krka. Elektrownie wodne powstały na przełomie wieków XIX i XX. Do dziś działają: HPP Miljacka, HPP Roški slap i HPP Jaruga, z najstarszej HPP Krk zachowały się pozostałości.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.