Szybenik – najstarsze chorwackie miasto

Šibenik (Szybenik) to wyjątkowe chorwackie miasto, które posiada niezwykle ciekawą historię. Założony w X wieku, położony nad Morzem Adriatyckim Szybenik jest najstarszym rodzimym miastem chorwackim i historycznie ważnym punktem na mapie Chorwacji. Jego najsłynniejszą atrakcją jest niewątpliwie Katedra św. Jakuba, architektoniczne arcydzieło stworzone przez Juraja Dalmatinca w latach 1431-1536. Ta oszałamiająca katedra została wpisana w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dziś jest przykładem wizjonerskiego podejścia zarówno do architektury jak i sztuki budowlanej ze względu na technologię budowy na „pióro i wpust”, bez użycia zaprawy.

Katedra św. Jakuba nie jest jednak jedyną atrakcją Szybenika. Ulgę od upałów zapewni Ci spacer wąskimi uliczkami połączonymi niezliczonymi schodami. W pobliżu znajduje się też kilka dobrze zachowanych twierdz, m.in. stanowiąca jeden z symboli Szybenika Twierdza Św. Michała i broniąca dostępu od strony morza Twierdza Św. Mikołaja, również znajdująca się na liście UNESCO. Swoje podwoje dla odwiedzających otwierają również kościoły i klasztory rozsiane po ulicach miasta, z których każdy ma do opowiedzenia swoją własną, fascynującą historię o przeszłości tego urzekającego miejsca.

Jeżeli wybierasz się do Szybenika i chcesz posłuchać opowieści o jego burzliwych dziejach, zapraszam do kontaktu lub rezerwacji wycieczki poniżej!

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.