Kościół św. Chryzogona — patrona miasta Zadar

Kościół św. Chryzogona (chr. Crkva sv. Krševana) to rzymskokatolicka świątynia, znajdująca się w Zadarze w Chorwacji. Zbudowana została w X w. Swoją nazwę zawdzięcza patronowi miasta — św. Chryzogonowi. Obok katedry św. Anastazji stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Dalmacji.

Kościół św. Chryzogona został konsekrowany w 1175 r. przez Lampridiusa — ówczesnego biskupa Zadaru. Romańska świątynia powstała na miejscu dawnego rzymskiego emporium, zastąpiła tym samym kościół św. Antoniego Pustelnika. Świątynia jest obecnie jedyną zachowaną częścią dawnego, wielkiego, średniowiecznego opactwa benedyktynów. Gdy w 1387 r. zamordowana została królowa Węgier i Dalmacji — Elżbieta Bośniacka, jej ciało potajemnie pochowano właśnie w zadarskim kościele św. Chryzogona. Doczesne szczątki władczyni spoczywały tam przez kolejne trzy lata, aż do przeniesienia ich do bazyliki Székesfehérvár. Ciekawostką jest dzwonnica kościelna. Jej budowę rozpoczęto w 1485 r. ale nigdy nie została ukończona.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.