Zadar – od weneckich murów do zachodu słońca (zwiedzanie po polsku)

Zadar to perła chorwackiego wybrzeża, miasto pełne historycznego uroku i naturalnego piękna. Tysiące lat historii widoczne jest na każdym kroku – od weneckich murów po magiczne zachody słońca, które oświetlają zabytkowe budowle, malując ich kontury złotym blaskiem. Wieczorne zwiedzanie Zadaru po polsku to prawdziwa podróż w czasie, podczas której można poczuć ducha przeszłości i uchwycić niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Przygoda w Zadarze rozpoczyna się od wspaniałych weneckich murów, które niegdyś chroniły miasto przed najeźdźcami. Wewnątrz murów znajduje się unikalna sieć rzymskich i średniowiecznych uliczek, pełna zabytków, sklepików z lokalnymi produktami, kawiarni i restauracji. Oczywiście nie można zapominać o symbolach miasta – kościele św. Donata, placu Pięciu Studni czy Rzymskim Forum.

Zadar jest również znany ze swojego nadbrzeża, zwanego tu „Rivą”. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Pozdrowienie Słońca – instalacja, która po zachodzie słońca tworzy niezwykły wizualny spektakl. Obok niej znajdują się Morskie Organy, wygrywające niesamowite harmonie, stanowiące jedyne w swoim rodzaju tło dla zachodów słońca (które uważa się za jedne z najpiękniejszych na świecie).

Ramowy program zwiedzania:

  1. Brama Lądowa (Kopnena vrata) – jeden z najlepiej zachowanych przykładów wenecjańskiej architektury obronnej
  2. Plac Pięciu Studni (Trg pet bunara) – malownicze miejsce, które dawniej służyło jako punkt poboru wody
  3. Pozostałości murów miejskich z czasów rzymskich i średniowiecznych
  4. Kościół św. Szymona – z unikatowymi relikwiami i słynną złotą skrzynią
  5. Plac Narodowy (Narodni trg) – serce miasta z charakterystycznym budynkiem Straży Miejskiej
  6. Rzymskie Forum – dawne centrum życia publicznego
  7. Kościół św. Donata – najbardziej charakterystyczny romański zabytek Zadaru
  8. Katedra św. Anastazji – największy kościół w Dalmacji z dzwonnicą, z której rozciąga się piękny widok na całe miasto
  9. Morskie Organy i Pozdrowienie Słońca – wyjątkowe w skali Chorwacji i całego świata instalacje artystyczne nad brzegiem morza.

Chcesz to wszystko zobaczyć? Zapraszam na grupowe zwiedzanie Zadaru po polsku.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.