Katedra św. Anastazji w Zadarze

Katedra św. Anastazji w Zadarze jest główną świątynią diecezji zadarskiej. Wyróżnia się charakterystyczną fasadą, pięknym wnętrzem i znajdującymi się w środku relikwiami św. Anastazji i św. Donata. Świątynia posiada status bazyliki mniejszej.

Katedra św. Anastazji pochodzi z przełomu XII i XIII w., ale posiada też zachowaną starą część budynku, datowaną na IX w. Jej romańska fasada, znajdująca się w dobudowanej nawie uważana jest za najpiękniejszą w Dalmacji.

W świątyni znajduje się sarkofag z relikwiami św. Anastazji — męczennicy z Dalmacji oraz szczątki św. biskupa Donata, przeniesione tu  z pobliskiego kościoła jego imienia w XIX w. Katedra św. Anastazji zachwyca XII-wiecznymi malowidłami ściennymi położonymi w bocznych absydach, płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Anastazji i  trzynawową kryptą pod prezbiterium, pochodzącą z XII w. Na uwagę zasługują też zachowane do dziś romańskie marmurowe ławy z XII i XIII w. oraz gotyckie stalle z XV w. Podziwiać tu można ponadto obrazy słynnego włoskiego malarza Vittore Carpaccio — mistrza szkoły weneckiej.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.