Narodni trg, czyli Plac Narodowy w Zadarze

Plac Narodowy (Narodni trg) to najbardziej popularny plac starówki Zadaru. Powstał w średniowieczu i stanowił wtedy główny ośrodek życia mieszkańców miasta. Znajdowały się tu wówczas najważniejsze urzędy. Dzisiaj Narodni trg jest jedną z atrakcji turystycznych i miejsc chętnie wybieranych na spotkania przez mieszkańców.

Na Narodnim trgu podziwiać można wiele cennych zabytków architektury. Najstarszym z nich jest kościół św. Wawrzyńca, pochodzący z IX w. Na uwagę zasługuje też budynek straży miejskiej z wieżą zegarową, pochodzącą z 1562 r. Obiekt powstał na podstawie projektu weneckiego architekta Michele’a Sanmicheliego i zbudowany jest w stylu późnego renesansu. Wewnątrz budynku działa obecnie Muzeum Etnograficzne. Z kolei najbardziej charakterystyczną, najmłodszą i jednocześnie największą budowlą na Narodnim trgu w Zadarze jest miejski ratusz, pochodzący z 1934 r.

Niestety, wiele cennych zabudowań placu (w tym stary ratusz miejski) uległo zniszczeniu wskutek bombardowań w czasie II wojny światowej. Obecnie Narodni trg wypełniony jest klimatycznymi kafejkami z ogródkami, gdzie chętnie wypoczywają zarówno miejscowi jak i turyści. Warto na bieżąco sprawdzać program kulturalny Zadaru, gdyż w sezonie na Narodnim trgu często organizowane są różnego rodzaju atrakcje i koncerty.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.