Kościół św. Donata — symbol Zadaru

Pochodzący z początku IX w. kościół św. Donata jest jednym z najważniejszych i najbardziej popularnych zabytków Zadaru. Inicjatorem budowy świątyni był biskup tego chorwackiego miasta — Donat, ogłoszony później świętym Kościoła katolickiego.  Budynek zbudowany został w stylu wczesnoromańskim i wyróżnia go rzadko spotykany wśród obiektów sakralnych, cylindryczny kształt.

Kościół św. Donata usytuowany jest w miejscu dawnego Forum Romanum. W jego mury wbudowane zostały fragmenty architektonicznych detali pochodzących jeszcze z czasów rzymskich. Na miejscu podziwiać można też pozostałości rzymskich ołtarzy ofiarnych z łacińskimi inskrypcjami. Świątynia posiada układ centralny z dobudowanymi od wschodniej strony apsydami. Na przełomie XIX i XX w. stanowiła siedzibę Muzeum Archeologicznego.

Obecnie budynek nie pełni już funkcji sakralnych, wewnątrz nie ma też żadnego wyposażenia. Wyróżnia go jednak doskonała akustyka, co wykorzystywane jest do organizacji tu koncertów muzyki poważnej, zwanych „Muzycznymi wieczorami u św. Donata”.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.