Kościół i klasztor św. Marii i ekspozycja „Złoto i srebro Zadaru”

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Zadarze słynie z bogatych zbiorów sztuki kościelnej. Budynek powstał w 1066 r. i na przestrzeni lat był wielokrotnie modernizowany i remontowany. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom z XVIII w. Z tamtego okresu pochodzi również piękna renesansowa fasada, zdobiąca budynek. Obok kościoła znajduje się klasztor, w którym mieści się obecnie Muzeum Sztuki Kościelnej. Warto zobaczyć też tutejszą ekspozycję „Złoto i srebro Zadaru”.

Zadarski kościół i klasztor Najświętszej Marii Panny poszczycić się może piękną romańską dzwonnicą, pochodzącą z 1105 r. To największa tego typu wieża w całej Dalmacji. Wnętrze świątyni ozdobione jest pięknymi barokowymi stiukami. Bombardowania w okresie II wojny światowej, pozostawiały za sobą spore zniszczenia w świątyni. Usunięto je dopiero w latach 80 XX w.

Kompleks klasztorno-kościelny św. Marii skrywa stałą wystawę: „Złoto i srebro Zadaru”. To jedna z najcenniejszych wystaw w Chorwacji. Obok odnowionego wnętrza kościoła św. Nedeljicy z XI w., na ok. 1200 m2 powierzchni i 8 salach znajduje się wystawa zadarskiego złota i srebra bogata m.in. w cenne kruszce,  liczne rękopisy, relikwiarze, bezcenne obrazy, XIII-wieczne ikony, monstrancje, naczynia liturgiczne, gotyckie rzeźby, kamienne baptysterium i zabytkowe, tradycyjne, ręcznie zdobione szaty liturgiczne.

O autorze

Jestem licencjonowanym przewodnikiem z pasji i z pasją. Oprowadzam gości w języku polskim, czeskim i angielskim. Miejsca, o których chętnie Ci opowiem, to: Zadar, Jeziora Plitwickie, Park Narodowy Krka, Szybenik, Pag, Nin, Senj czy Karlovac.