Kościół św. Szymona (a właściwie Symeona), znajdujący się w Zadarze słynie ze znajdującego się w nim sarkofagu z relikwiami świętego. Co roku, 8 października, kiedy przypada wspomnienie św. Symeona, świątynia jest centralnym punktem obchodów i adoracji jego relikwii. Skrzynia z relikwiami św. Symeona uważana jest za bezcenny pomnik rzemiosła złotniczego i znajduje się pod ochroną UNESCO.
Kościół św. Szymona mieści się na Starym Mieście w Zadarze. Pierwsza wzmianka o kościele pojawiła się już w 1190 r. Pierwotnie powstał jako trójnawowa bazylika, potem obiekt został przebudowany na styl gotycki, a obecny wygląd zyskał dopiero w XVII w. Patrząc na kościół z zewnątrz, uwagę przykuwa XVII-wieczna fasada oraz wieża z początku XVIII w.
Prawdziwą perłą kościoła jest jednak wnętrze, a w nim sarkofag z zachowanymi relikwiami św. Symeona (niektóre przewodniki turystyczne podają imię Szymon), czyli starca z Nowego Testamentu, który trzymał w ramionach dzieciątko Jezus, podczas jego ofiarowania w świątyni. Sarkofag znajduje się nad głównym ołtarzem świątyni i ma ponad 2 m długości. Posiada dwuspadowe nakrycie i cedrową skrzynię obitą bogato zdobionymi blachami srebrnymi i srebrzonymi. Dzieło powstało między 1377 a 1380 r. i stanowi zabytek kultury kategorii zerowej oraz jedno z najcenniejszych arcydzieł sztuki średniowiecznej w Europie.